Academic Awards

National Awards

Rhodes Scholars
1992 Nnenna Lynch, Cross Country/Track
1994 Becky Spies, Cross Country/Track
2013 Jessica Wamala, Women’s Basketball

The Margarate Wade Trophy

(Presented annually to the nation's top collegiate women's basketball player.)
1987 Shelly Pennefather

The Honda-Broderick Cup
(Presented annually to the nation's top collegiate women's student-athlete.)
1989 Vicki Huber

The Honda-Broderick Award
(Presented annually to 10 of the nation's top collegiate women's student-athletes in 10 sports.)
1988 Vicki Huber, Track & Field
1989 Vicki Huber, Cross Country
1990 Sonia O'Sullivan, Cross Country
1991 Sonia O'Sullivan, Cross Country
1992 Carole Zajac, Cross Country
1993 Carole Zajac, Cross Country
1994 Jen Rhines, Cross Country
1998 Carrie Tollefson, Cross Country

National Basketball Hall of Fame
Paul Arizin, Villanova University/Philadelphia Warriors (NBA)

GTE/CoSIDA Academic All-American of the Year
(Awarded each year by the GTE Corporation, as voted by the College Sports Information Directors of America [CoSIDA]).
Vicki Huber ('89) - Cross Country/Track, 1989
Nnenna Lynch ('93) - Cross Country/Track, 1993
Sara Carlson ('01) - Softball, 2001

ECAC Award of Valor
1990 Jeremy Worrell, Football
1991 Jennifer Peacock, Field Hockey

NCAA AWARDS

NCAA Woman of the Year
(Presented each year to the nation's top collegiate female student-athlete.)
1993 - Nnenna Lynch, Cross Country/Track

NCAA Elite 88 Award Winner
(Presented to the student-athlete with the highest cumulative grade-point average participating at the finals site for each of the NCAA’s 88 championships. Beginning in 2009.) 
2009 - Will Thompson, Football

NCAA Post-Graduate Scholarship Winners
1970 - Andrew O'Reilly, Men's Track/Cross Country
1972 - Thomas Aretz, Men's Swimming
1972 - Marty Liquori, Men's Track/Cross Country
1977 - David Graziano, Football
1978 - Glenn Bogue, Men's Track
1980 - Donald Paige, Men's Track
1983 - John Pinone, Men's Basketball
1983 - Carlton Young, Men's Track
1988 - David Echeverria, Men's Diving
1989 - Rich Spugnardi, Football
1991 - Carol Haux, Women's Track
1993 - Nnenna Lynch, Women's Track/Cross Country
1994 - Lisa Flood, Women's Swimming
1995 - David Herr, Baseball
Becky Spies, Women's Track/Cross Country
1999 - Liz Lauwaert, Women's Swimming
2004 - Ryan Costella, Men's Swimming
2007 - Lauren Campanelli, Field Hockey
2010 - Nicole Schappert, Women's Cross Country/Track

NCAA Top Eight Award
(Presented each season to the top eight collegiate student-athletes by the National Collegiate Athletic Association. Formerly Top Six award until 1994.)
Vicki Huber ('89), Fall, 1989, Track/Cross Country
Nnenna Lynch ('93), Fall, 1993, Track/Cross Country
Lisa Flood ('94), Fall, 1994, Swimming & Diving

Intercollege Tennis Coaches Association/ Volvo Academic All-Star Team
1990-91 Kerry Amen
1989-90 Jeanne O'Connor, Taylor Teresi
1988-89 Jeanne O'Connor, Laura Smelas, Taylor Teresi 
1987-88 Mary Beth Lemon, Laura Smelas

VU Athletics Academic Awards

(Villanova's Athletic Department recognizes a male and female senior student-athlete of the year, and presents the Nnenna Lynch Award to the team with the top cumulative grade point average, as well as the Dr. Dan Regan Award to the team with the most improved GPA.)

2013-14 Student-Athlete Academic Awards:
Male Senior Student-Athlete:  Samuel Ellison, Men's Cross Country & Track, 3.41 gpa, Communication & Political Science
Female Senior Student-Athlete:  Emily Lipari, Women's Cross Country & Track, 3.00 gpa, Psychology
Nnenna Lynch Team GPA Award: Women's Swimming and Diving, 3.42 gpa
Dr. Dan Regan Award (Most Improved GPA): Men's Basketball

2012-13 Student-Athlete Academic Awards:
Male Senior Student-Athlete:  Michael Kania, Golf, 3.36 gpa, Communication
Female Senior Student-Athlete:  Erin Malone, Swimming/Water Polo, 3.77 gpa, Communication
Nnenna Lynch Team GPA Award: Women's Swimming and Diving, 3.48 gpa
Dr. Dan Regan Award (Most Improved GPA): Football

2011-12 Student-Athlete Academic Awards:
Male Senior Student-Athlete:  Mathew Mildenhall, Men's Cross Country/Track and Field, 3.60 gpa, Marketing and Management
Female Senior Student-Athlete:  Margaret Mergen, Volleyball, 3.62 gpa, Management and International Business
Nnenna Lynch Team GPA Award: Men's Cross Country, 3.594 gpa
Dr. Dan Regan Award (Most Improved GPA): Men's Swimming

2010-11 Student-Athlete Academic Awards:
Male Senior Student-Athlete:  Brian Karalunas, Men's Lacrosse, 3.94 gpa, Honors
Female Senior Student-Athlete:  Sheila Reid, Women's Cross Country/Track and Field, 3.41 gpa, English
Nnenna Lynch Team GPA Award: Men’s Cross Country, 3.454 gpa
Dr. Dan Regan Award (Most Improved GPA): Men's Cross Country

2009-10 Student-Athlete Academic Awards:
Male Senior Student-Athlete:  Angelo Babbaro, Football, 3.65 gpa, Economics 
Female Senior Student-Athlete:  Nicole Schappert, Women's Cross Country/Track and Field, 3.94 gpa, Marketing 
Nnenna Lynch Team GPA Award: Women’s Cross Country, 3.395 gpa
Dr. Dan Regan Award (Most Improved GPA): Field Hockey

2008-09 Student-Athlete Academic Awards:
Male Senior Student-Athlete:  Osayi Osunde, Football, 3.29 gpa, Psychology
Female Senior Student-Athlete:  Meghan Morese, Softball, 3.45 gpa, Electrical Engineering
Nnenna Lynch Team GPA Award: Women’s Cross Country, 3.559 gpa
Dr. Dan Regan Award (Most Improved GPA): Men’s Cross Country

2007-08 Student-Athlete Academic Awards
:
Maile Senior Student-Athlete:  Bobby Curtis, Men's Track, 3.06 gpa, Economics
Female Senior Student-Athlete:  Frances Koons, Women's Cross Country/Track and Field, 3.45 gpa, Mathematics
Nnenna Lynch Team GPA Award: Women's Cross Country
Dr. Dan Regan Award (Most Improved GPA): Men's Soccer 

2006-07 Student-Athlete Academic Awards:
Male Senior Student-Athlete:  Drew Eckman, Men's Track, 3.87 gpa, Biology
Female Senior Student-Athlete:  Lauren Campanelli, Field Hockey, 3.62 gpa, Psychology
Nnenna Lynch Team GPA Award: Women's Basketball 
Dr. Dan Regan Award (Most Improved GPA): Softball 

2005-06 Student-Athlete Academic Awards:

Male Senior Student-Athlete:  Frank Cirone, Baseball, 3.913 gpa, Biology
Female Senior Student-Athlete:  Liad Suez-Karni, Women’s Basketball, 3.66 gpa, Psychology
Nnenna Lynch Team GPA Award: Women's Cross Country
Dr. Dan Regan Award (Most Improved GPA): Men's Tennis 

2004-05 Student-Athlete Academic Awards:
Male Senior Student-Athlete:  Raymond Ventrone, Football, 3.30 gpa, Finance
Female Senior Student-Athlete:  Allison Wisniewski, Softball, 3.60 gpa, Finance
Nnenna Lynch Team GPA Award: Women's Cross Country/Track and Field, 3.300 gpa
Dr. Dan Regan Award (Most Improved GPA): Women's Swimming and Diving 

2003-04 Student Athlete Academic Awards:
Male Senior Student-Athlete:  Adrian Schau, Baseball, 3.51 gpa, Finance 
Female Senior Student-Athlete:  Janessa Jeltema, Women's Soccer, 3.75 gpa, Human Services 
Nnenna Lynch Team GPA Award: Women's Cross Country/Track and Field
Dr. Dan Regan Award (Most Improved GPA): Men's Basketball 

2002-03 Student-Athlete Academic Awards:
Male Senior Student-Athlete:  Peter Klimas, Men's Swimming, 3.9 gpa, Engineering 
Female Senior Student-Athlete:  Christine Heffernan, Women's Track and Field, 3.7 gpa, Sociology 
Nnenna Lynch Team GPA Award: Women's Track and Field/Cross Country, 3.300 gpa
Dr. Dan Regan Award (Most Improved GPA): Women's Swimming and Diving

2001-02 Student-Athlete Academic Awards:
Male Senior Student-Athlete: Mark Blattner, Men's Track and Field, 3.991 gpa, Electrical Engineering
Female Senior Student-Athlete:  Sara Carlson, Softball, 3.698 gpa, Civil Engineering
Nnenna Lynch Team GPA Award: Men's Tennis,                                    Dr. Dan Regan Award (Most Improved GPA): Men's Soccer

2000-01 Student-Athlete Academic Awards:
Male Senior Student-Athlete:  Matt Reiter, Football, 3.868 gpa, Civil Engineering 
Female Senior Student-Athlete:  Keri Stoller, Softball, 3.635 gpa, Marketing 
Nnenna Lynch Team GPA Award: Men's Tennis, 3.181 gpa
Dr. Dan Regan Award (Most Improved GPA): Men's Soccer 

1999-2000 Student-Athlete Academic Awards:
Female Senior Student-Athlete:  Regina Speicher, Softball, 3.823 gpa, Mathematics
Male Senior Student-Athlete:  Vince Allegra, Men's Swimming, 3.757 gpa, Finance
Nnenna Lynch Team GPA Award: Women's Tennis, 3.23 gpa
Dr. Dan Regan Award (Most Improved GPA): Men's Tennis 

1998-99 Student-Athlete Academic Awards:
Female Senior Student-Athlete:  Elizabeth Lauweart, Women's Swimming, 3.91 gpa, Finance
Male Senior Student-Athlete:  Brock Butler, Men's Track and Field, 3.70 gpa, Engineering
Nnenna Lynch Team GPA Award: Women's Tennis, 3.25 gpa

1997-98 Student-Athlete Academic Awards:
Female Senior Student-Athlete:  Kristine Tomasovic, Women's Volleyball, 3.95 gpa, Accounting
Male Senior Student-Athlete:  Matt Westfall, Men's Soccer, 3.58 gpa Finance
Nnenna Lynch Team GPA Award: Women's Tennis, 3.31 gpa

1996-97 Student-Athlete Academic Awards:
Female Senior Student-Athlete:  Krestena Sullivan, Women's Cross Country/Track, 3.72 gpa, French
Male Senior Student-Athlete:  Clint Park, Football, 3.94 gpa, Finance
Nnenna Lynch Team GPA Award: Women's Tennis, 3.29 gpa

1995-96 Student-Athlete Academic Awards:
Female Senior Student-Athlete:  Laura Hickey, Softball, 3.83 gpa, Computer Engineering
Male Senior Student-Athlete:  Doug Nevins, Soccer, 3.77 gpa, History/Education
Nnenna Lynch Team GPA Award: Women's Tennis, 3.28 gpa

1994-95 Student-Athlete Academic Awards:
Female Senior Student-Athlete:  Becky Spies, Cross Country/Track, 3.86 gpa, Philosophy/Biology
Male Senior Student-Athlete:  David Herr, Baseball, 4.00 gpa, Finance
Nnenna Lynch Team GPA Award: Women's Tennis, 3.16 gpa

1993-94 Student-Athlete Academic Awards:
Female Senior Student-Athlete:  Lisa Flood, Women's Swimming, 3.71 gpa, Psychology
Male Senior Student-Athlete:  Anthony Sorrentino, Ice Hockey, 3.82 gpa, Accounting 
Nnenna Lynch Team GPA Award: Women's Tennis, 3.13 gpa

OFFICE OF ACADEMIC SUPPORT STUDENT ATHLETE OF THE MONTH

Presented monthly to athletes who perform well in the classroom and on the field.

2014-2015

September: John Robertson, Football

2013-2014

April: John LoCascio, Men's Lacrosse
March: Samiel Ellison, Men's Track
February: Fiona Hardie, Women's Swimming
January: Katrin Heider, Women's Swimming
December: Devon Kane, Women's Basketball
November: Jessica Wamala, Women's Basketball
October: Andrew Weakley, Men's Soccer
September: Mariah Henley, Women's Volleyball

2012-2013

April: Emily Lipari, Angel Piccirillo, Michaela Wilkins, Nicky Akande, Women's Track
March: John LoCascio, Men's Lacrosse
February: Hayley Edwards, Women's Swimming
January: Mouphtaou Yarou, Men's Basketball
December: Laura Sweeney, Women's Basketball
November: Emily Lipari, Women's Cross Country
October: Kyle McCarthy, Men's Soccer
September: Heidi Sabatura, Women's Soccer

2011-2012

April: Michael Kania, Men's Golf
March: Kristi Burlin, Softball
February: Daniel Gutierrez, Men's Lacrosse
January: Laura Sweeney, Women's Basketball
December: Roxy Tammadge, Women's Swimming
November: Matthew Gibney, Men's Cross Country
                 Sheila Reid, Women's Cross Country
October: Megan Goelz, Field Hockey
September: Kimberly Maroon, Volleyball

2010-2011

April: Brian Karalunas, Men's Lacrosse
March: December: Molly Manning, Softball
February: Mathew Mildenhall, Men's Track and Field
January: Scott Thiede, Men's Swimming
December: Laura Sweeney, Women's Basketball
November: Women's Cross Country Team
October: Brendan Kelly, Men's Golf
September: Maggie Mergen, Volleyball

2009-2010

April: Jess O'Boyle, Softball 
March: 
Brian Karalunas, Men's Lacrosse
February: 
Sarah Czar, Women's Swimming 
January: 
Ashlyn Llerandi, Women's Track and Field 
November:
 Chris Whitney, Football 
October: Sheila Reid, Women's Cross Country
September: Katie Ryan, Women's Soccer

2008-2009

April: Matt Fritts, Men's Lacrosse
March: Meghan Morese, Softball
February: Frances Koons, Women's Track and Field
January: Astrid Armgarth, Women's Swimming
December: Laura Kurz, Women's Basketball
November: Osayi Osunde, Football
October: Erin Hardiman, Women's Soccer
September: Maura McCormick, Field Hockey

2007-2008

April: Katie Stone, Women's Lacrosse
March: 
Julie Ramaley, Women's Water Polo
February: 
Corey Stokes, Men's Basketball
January: 
Stacie Witman, Women's Basketball 
December:
 Jesse Radtke, Women's Swimming 
November: Bobby Curtis, Men's Cross Country 
October: Kacy Sellars, Volleyball 
September: Miles Harrison, Men's Soccer

2006-2007

May: Dan Terpak, Baseball 
April: 
Laura Determan, Softball 
March: 
Jenny Somerville, Women's Swimming 
February:
 Jackie Adamshick, Women's Basketball
January: Will Sheridan, Men's Basketball
November: Frances Koons, Women's Cross Country
October: Allyn Bacchus, Football
September: Lauren Campanelli, Field Hockey
August: Adrian Semrau, Volleyball

BIG EAST AWARDS

2013-2014
Scholar-Athlete Sport Excellence Award: John Locascio, Men's Lacrosse
Scholar-Athlete Sport Excellence Award: Katrin Heider, Women's Swimming
Scholar-Athlete Sport Excellence Award: Samuel Ellison, Men's Indoor Track
Scholar-Athlete Sport Excellence Award: Samuel Ellison, Men's Outdoor Track

2012-2013
Scholar-Athlete Sport Excellence Award: Michael Kania, Men's Golf
Scholar-Athlete Sport Excellence Award: Alex Tully, Men's Cross Country
Scholar-Athlete Sport Excellence Award: Samuel Ellison, Men's Track

2011-2012
Scholar-Athlete Sport Excellence Award: Sheila Reid, Women's Cross Country

2010-2011
Male Scholar Athlete of the Year: Brian Karalunas, Men's Lacrosse
Scholar-Athlete Sport Excellence Award: Brian Karalunas, Men's Lacrosse
Scholar-Athlete Sport Excellence Award: Sheila Reid, Women's Cross Country

2009-2010
Scholar-Athlete Sport Excellence Award: Brian Karalunas, Men's Lacrosse

2006-2007
Male Scholar Athlete of the Year: Drew Eckman, Track & Field
Field Hockey Scholar Athlete of the Year: Megan Foster

2003-2004
Women's Basketball Scholar Athlete of the Year: Courtney Mix

1994-95
Female Scholar Athlete of the Year: Becky Spies, Cross Country/Track

1992-93 
Female Scholar Athlete of the Year: Nnenna Lynch, Track
Post Graduate Scholarship Team: Lisa Flood, Swimming

1990-91 
Men's Basketball Scholar Athlete of the Year: Greg Woodard
Post Graduate Scholarship Team: Kevin Rogerson, Golf

1988-89
Male Scholar Athlete of the Year: Chris Craft, Swimming
Female Scholar Athlete of the Year: Vicki Huber, Track

1987-88
Male Scholar Athlete of the Year: David Echeverria, Diving
Post Graduate Scholarship Team: Beth Lemon, Tennis
Men's Basketball Scholar Athlete of the Year: Mark Plansky

1986-87
Male Scholar Athlete of the Year: Harold Jensen, Basketball
Men's Basketball Scholar Athlete of the Year: Harold Jensen

1985-86
Female Scholar Athlete of the Year: 
Joanne Kehs, Track
Post Graduate Scholarship Team: Richard Moore, Baseball

1984-85
Post Graduate Scholarship Team: Jane Ashton, Track

GTE/CoSIDA ACADEMIC ALL-AMERICANS

(Awarded each year by the GTE Corporation, as voted by the College Sports Information Directors of America 
[CoSIDA]).

Maria Getty - Women’s Basketball - 2009 (District 2, First Team)
Stacie Witman - Women’s Basketball - 2008 (District 2, First Team)
Maria Getty - Women’s Basketball - 2008 (District 2, Second Team)
Angelo Babbaro - Football - 2008 - (District 2, First Team)
Matt Sherry - Football - 2007 - (District 2, First Team)
Drew Eckman - Track - 2007 - (3rd team)
Kristen Haynes - Softball - 2005 - (1st team)
Raymond Ventrone - Football - 2003 (2nd team) Sara Carlson (`01) - Softball 2001 (1st team)
Regina Spiecher ('99) - Softball 1999 (3rd Team)
Deon Jackson ('97) - Football - 1996 (2nd Team)
Amy Lam ('95) - Volleyball - 1994 (2nd team)
Gregg Ziegler ('95) - Football - 1994 (2nd team)
Lisa Flood ('94) - Swimming - 1993 (3rd team), 1994 (1st team)
Becky Spies ('95) - Cross Country/Track - 1994 (2nd team), 1995 (1st team)
Terrence Mahon ('93) - Track - 1993 (3rd team)
David Herr ('95) - Baseball - 1993 (3rd team)
Carol O'Hearn ('93) - Softball - 1993 (3rd team)
Tim Matas ('93) - Football - 1992 (1st team)
Amy Meisinger ('93) - Softball - 1992 (3rd team)
Nnenna Lynch ('93) - Track - 1992 (3rd team), 1993 (1st team)
Carol Haux ('91) - Track - 1991 (2nd team)
Kevin Martchek ('91) - Football - 1990 (2nd team)
Michelle DiMuro ('89) - Track - 1989 (3rd team)
Rita Basile ('89) - Softball - 1989 (1st team)

Chris Craft ('89) - Swimming - 1989 (3rd team)
Peter Lombardi ('89) - Football - 1988 (1st team)
Scott Rushton ('89) - Football - 1988 (2nd team)
Robert Brady ('90) - Football - 1988 (2nd team)
Vicki Huber ('89) - Track - 1988 (1st team), 1989 (1st team)
Celeste Halliday ('88) - Track - 1988 (2nd team), 1987 (3rd team)
Maureen Gibbons ('88) - Softball - 1988 (2nd team)
David Echeverria ('88) - Diving - 1988 (2nd team)
Harold Jensen ('87) - Basketball - 1987 (1st team),1986(1st team)
Sean O'Neill ('87) - Track - 1987 (1st team),1986 (2nd team), 1985 (3rd team)
Ron Sency ('89) - Football - 1987 (1st team)
Rich Spugnardi ('89) - Football - 1987 (2nd team)
Joanne Kehs ('86) - Track - 1986 (1st team), 1985 (1st team), 1984 (2nd team)
Mark Plansky ('88) - Basketball - 1986 (honorable mention)
Jane Ashton ('85) - Track - 1985 (1st team)
John Corbin ('84) - Baseball - 1984 (honorable mention)
Jim Kane ('86) - Baseball - 1985 (honorable mention)
Rich Moore ('85) - Baseball - 1985 (honorable mention)
Jerry Holtz ('86) - Baseball - 1984 (1st team)
Dona Hurley ('84) - Softball - 1984 (1st team), 1983 (1st team)
Sue Ruff ('87) - Field Hockey/Softball - 1984 (2nd team)
Carlton Young ('83) - Track - 1983 (1st team)
Michael England ('83) - Track - 1983 (1st team)
John Pinone ('83) - Basketball - 1983 (1st team), 1982 (2nd team)
Karen Hiznay ('80) - Basketball - 1980 (1st team)
Tom Ingelsby (73) - Basketball - 1973 (1st team)